Cari Pickup, right

Cari Pickup, right, and Nell Sybesma of Maquoketa High School finish second and fourth, respectively, in the 100 hurdles at the Cardinals Relay, helping the team to a fourth place in the team race April 29.

• Girls

Maquoketa Girls Cardinals Relays 

(At Maquoketa April 29)

Team Scores — 1. Northeast 129; 2. Central DeWitt 117; 3. Cascade 92; 4. Maquoketa 66; 5. Easton Valley 63; 6. Clinton 57; Bellevue 51.

100 — 1. Colleen Klostermann (CD) 13.12; 2. Adeline Bowman (M) 13.29; 7. Anna Hardison (M) 15.20; 10. Emma Bormann (EV) 16.25; 13. Isabel Iglesias (EV) 16.70.

200 — 1. Neveah Hildebrandt (NE) 27.56; 3. Adeline Bowman (M) 28.35; 6. Nell Sybesma (M) 29.21; 9. Emma Himmelreich (EV) 30.27; 11. Renee Hartung (EV) 31.35.

400 — 1. Carley Small (CD) 1:03.21; 2. Cari Pickup (M) 1:05.19; 3. Harley Eye (M) 1:14.28; 4. Sam Petersen (EV) 1:18.06.

800 — 1. Madeline Rhomberg (Cas) 2:24.63; 5. Jaysie Wood (EV) 2:42.79; 7. Addison Michel (M) 2:49.94; 9. Harley Eye (M) 2:58.82.

1600 — 1. Madison Kelchen (Cas) 5:26.75; 4. Sydney Miller (M) 5:54.86; 8. Liviah Johnson (EV) 6:08.41; 10. Emi Feller (EV) 6:43.66.

3000 — 1. Kyleen Irwin (CD) 12:17.80; 4. Savannah Dykstra (M) 14:45.05.

110 Hurdles — 1. Ellie Rickertsen (NE) 15.53; 2. Cari Pickup (M) 17.74; 4. Nell Sybesma (M) 17.95; 11. Hally Rittmer (EV) 20.38; 12. Aleah Johnson (EV) 20.62.

400 Hurdles — 1. Ellie Rickertsen (NE) 1:08.50; 2. Cari Pickup (M) 1:11.52; 6. Sarah Driscoll (EV) 1:17.84.

4x100 Relay — 1. Northeast 52.65; 6. Maquoketa (Bowman, Hardison, Autumn Dykstra, Sybesma) 55.76.

4x200 — 1. Easton Valley (Sydney Stoll, Paige Thines, Macy Wilhelm, Sara Kilburg.) 1:52.75.

4x400 — 1. Cascade 4:16.14.

4x800 — 1. Cascade 10:03.26; Easton Valley (Wood, Petersen, L. Johnson, Feller.) 12:12.51.

Sprint Medley — 1. Northeast 1:55.39; 4. Easton Valley (Stoll, Thines, Kilburg, Wilhelm) 1:56.72.

Distance Medley — 1. Bellevue 4:33.66; 3. Easton Valley (Stoll, Thines, Maddi Klemme, Himmelreich) 4:43.22.

4x110 Hurdle Relay — 1. Central DeWitt 1:13.75; 2. Maquoketa (A. Dykstra, Bowman, Sybesma, Pickup) 1:17.18; 4. Easton Valley (Sarah Driscoll, Rittmer, Keeya Kunde, A. Johnson.) 1:19.53.

High Jump — 1. Klemme (EV) 4-10.00.

Long Jump — 1. Morgan Machovec (CD) 15-03.50; 2. Renee Hartung (EV) 14-04.00; 6. Driscoll (EV) 13-07.00.

Shot Put — 1. Shayla Oster (B) 36-02.00; 7. Calli Beck (EV) 32-04.00; 11. Carley Davis (M) 27-01.00; 12. Abbi Strathman (EV) 25-01.00.

Discus — 1. Oster (B) 125-04; 2. Abby Green (EV) 110-00; 6. Calli Beck (EV) 91-07; 10. Rejusha Kuan (M) 65-05; 13. MacKenzie Said (M) 56-04. 

 

WaMaC Conference Super Meet 

(At DeWitt May 2)

Team Scores — 1. Solon 136; 2. Williamsburg 101.5; 3. Mt Vernon 78; 4. Marion 65; 5. Center Point-Urbana 63; 6. Central DeWitt 51; 7. Beckman 49; 8. South Tama County 46; 9. Vinton-Shellsburg 44.5; 10. Benton Community-VH 42; 11. Independence 29; 12. Clear Creek-Amana 20; 13. Maquoketa 11; 14. West Delaware 5. 

100 — 1. Erin Kerkhoff (S) 12.63; 5. Addie Bowman (Maq) 13.19; Anna Hardison (Maq) 14.92. 

200 — 1. Grace Martensen (BC) 26.07; 9. Addie Bowman (Maq) 27.84.

400 — 1. Erin Kerkhoff (S) 59.68; 8. Cari Pickup (Maq) 1:05.03.

800 — 1. Emma Bock (S) 2:25.32; 21. Sydney Miller (Maq) 2:48.92; 22. Addie Michel (Maq) 2:48.98.

1500 — 1. Adrianna Katcher (CPU) 5:02.96; 14. Sydney Miller (Maq) 5:43.36.

3000 — 1. Adrianna Katcher (CPU) 10:48.03; 13. Savannah Dykstra (Maq) 13:00.27.

110 Hurdles — 1. Grace Martensen (BC) 15.14; 12. Cari Pickup (Maq) 17.73.

400 Hurdles — 1. Gabbi Bullard (S) 1:07.48; 3. Cari Pickup (Maq) 1:09.51.

4x100 Relay — 1. South Tama County 51.03.

4x200 — 1. Marion 1:48.88. 

4x400 — 1. Solon 4:04.61. 

4x800 — 1. Williamsburg 10:03.65.

Sprint Medley — 1. Williamsburg 1:53.69; 14. Maquoketa (Bowman, Hardison, Brielle Hahn, Michel) 2:11.95.

Distance Medley — 1. Solon 4:24.25.

4x110 Hurdle Relay — 1. Beckman 1:07.56.

High Jump — 1. Morgan Haughey 5-2.

Long Jump — 1. Heather Boeckenstedt 16-6.

Shot Put — 1. Breanna Nail (W) 40-2; 21. Carley Davis (Maq) 25-7; 24. Abby Strathman (Maq) 25-1.

Discus — 1. Lily Meester (MV) 123-3; 23. Abbi Strathman (Maq) 55-10; MacKenzie Said (Maq) 54-10.

 

• Boys

WaMaC Conference Super Meet 

(At DeWitt May 2)

Team Scores — 1. Marion 95; 2. Mt Vernon 89; 3. Clear Creek-Amana 87; 4. Benton Community-VH 85; 5. Williamsburg 83; 6. Vinton-Shellsburg 63.5; 7. Center Point-Urbana 61; 8. Solon 55.5; 9. South Tama County 36; 10. Central DeWitt 30; 11. Beckman 26; 12. Maquoketa 14; 13. West Delaware 10; Independence 3.  

100 — 1. Kaden Wetjen (W) 11.01; 11. Connor Becker (Maq)12.05; 22. Richee Atkinson (Maq) 12.61.

200 — 1. Kaden Wetjen (W) 22.04; 14. Isaac Crist (Maq) 25.02; 25. Aaron Bramer (Maq) 26.45.  

400 — 1. Connor Whalen (Mar) 50.57.

800 — 1. Alex Wade (CPU) 2:04.03.

1600 — 1. Nick O’Connor (CCA) 4:3342.

3200 — 1. Nick O’Connor (CCA) 9:55.33.

110 Hurdles — 1. Charlie Dudley (VS) 15.56.

400 Hurdles — 1. Dalen Acton (Maq) 56.78.

4x100 Relay — 1. Williamsburg 44.45; 8. Maquoketa (Dalen Acton, Isaac Crist, Connor Becker, Caiden Atienza) 46.19. 

4x200 — 1. Williamsburg 1:31.07; 9. Maquoketa (D. Acton, Crist, Becker, Atienza.) 1:36.95. 

4x400 — 1. Mt. Vernon 3:31.04.

4x800 — 1. Center Point-Urbana 8:20.29.

Sprint Medley — 1. Benton Community-VH 1:35.78; 14. Maquoketa (Atkinson, Ryne Gruenwald, Emmett Sheets, Nicholas Ehlinger) 1:48.20.

Distance Medley — 1. Williamsburg 3:46.26; 13. Maquoketa (Sheets, Ehlinger, Todd Acton, Ivan Martin) 4:15.24.

4x110 Hurdle Relay — 1. Benton Community-VH 1:02.95.

High Jump — 1. Keith Keahna (STC) 6-2.

Long Jump — 1. Payton Vest (STC) 20-5.

Shot Put — 1. Rockey Lensing (S) 53-2; 19. Nathan Watters (Maq) 40-0; 26. Teddy Koch (Maq) 36-8.

Discus — 1. Matt Vislisel (MV) 173-4; Watters (Maq) 131-6; 27. Koch (Maq) 68-6.