TIPTON — Only one of his 34-person track team possesses much varsity track experience, but Maquoketa Cardinals Girls Track Coach Tod Bowman said he was “pleasantly surprised” with how the team performed as a whole. 

Cold, windy weather conditions made matters even tougher March 30 — the first track meet of the season. 

Some of those surprises, according to Bowman, were:

Reese Kuhlman placing 2nd in the 400M dash with a time of 1:04.98. 

Addi Bowman finished 3rd in the 100M dash with a time of 13.05. 

The 800 sprint medley team of Kacy Williams, Hope Meyer, Bowman and Reese Kuhlman placed 3rd. 

Addie Michel came in 4th in the 3000M. 

One of the biggest surprises was Alexa Huffman coming in a tie for 3rd in high jump, the coach said. “But what makes her finish more impressive is they have not practiced the high jump during practice because of the cold weather.” 

The Cardinals had at least one person or team in every event at Tipton.

“That has not happened in a long time. That is one reason for the Cardinals placing 6th out of 11 teams,” Bowman said.

On April 1 the girls traveled to West Delaware. The warmer temperature and less wind helped the Cardinals to a third-place finish in a field of 11.

Addie Bowman finished first in two events — the 100M open in 13.4 seconds, and the 400 hurdles with a time of 1:12.7; that hurdle time passed her personal best by 6 seconds. 

Three other ladies recorded personal bests on the night: Malisha Robert, 3rd in the shot put with 31.7; Malia Sims with a 5th-place finish 14-02.75, and Reese Kuhlman finished 2nd in the 400 open with a new personal best of 1:03.1.

• Girls

Tipton Early Bird Coed

Team Scores — 1. Solon 157.50; 2. Clear Creek-Amana 77; 3. Iowa City Regina 67.50; 4. Tipton 59; 5. North Cedar 57; 6. Maquoketa 41; 7. Camanche 34.50; 8. Beckman 34; 9. Marquette Catholic 22; 10. West Branch 19.50; 11 Midland 13.

100 — 3. Adeline Bowman (Maquoketa) 13.51; 22. Kelsey Leopold 15.93; 26. Larissa Fultner 16.38. 

200 — 8. Jordan Armbruster 31.02; 19. Kelsey Leopold 34.42; 26. Avery Blount 35.28. 

400 — 2. Reese Kuhlman 1:04.98; 14. Allison Bean 1:16.96; 16. Abby Taliaferro 1:23.02.

800 — 4. Reese Kuhlman 2:44.40; 8. Clare Hackman 2:57.05; 20. Abby Taliaferro 3:29.88.

1500 — 15. Aubrey Bahl 7:11.02; 16. Ali Simmons 7:11.31.

3000 — 4. Addie Michel 13:28.39; 6. Olivia McDermott 13:35.13

100 Hurdles — 10. Adeline Bowman 18.23; 23. Allison Bean 23.78; 26. Larissa Fultner 26.98.

400 Hurdles — 4. Adeline Bowman 1:18.38; 

4x100 Relay — 18. Maquoketa 1:09.25 (Malia Sims, Kelsey Leopold, Krista Machael, Erin Otten); 19. Maquoketa 1:13.52 (Madison Sohn, Mya Pearson, Lakera Hannah, Paige Wiese). 

4x200 — 7. Maquoketa 2:04.82 (Hope Meyer, Jordan Armbruster, Kacy Williams, Alexa Huffman); 16. Maquoketa 2:18.91 (Faith Gerardy, Mya Pearson, Malia Sims, Marlie Lemke).

4x400 — 9. Maquoketa 5:04.79 (Kacy Williams, Grace Wing, Alexa Huffman, Clare Hackman); 12. Maquoketa 5:52.46 (Olivia McDermott, Emma Haan, Krista Machael, Addie Michel).

4x800 — 9. Maquoketa 13:03.81 (Faith Gerady, Allison Bean, Ali Simmons, Grace Wing).

800-Sprint Medley Relay— 3. Maquoketa 2:02.01 (Kacy Williams, Hope Meyer, Adeline Bowman, Reese Kulhamn).

1600-Distance Medley Relay — 6. Maquoketa 5:17.38 (Jordan Armbruster, Erin Otten, Grace Wing, Clare Hackman).

400M Shuttle Hurdle Relay — 6. Maquoketa 1:19.19 (Hope Meyer, Jordan Armbruster, Kacy Williams, Alexa Huffman).

High Jump — 3. Alexa Huffman 4-08.00; 

Long Jump — 7. Hope Meyer 14-01.00; 9. Malia Sims 13-02.00; 15. Marlie Lemke 11-02.75; 

Shot Put — 14. Jaina Crist 28-00.00; 15. Malish Robert 27-09.50; 21. Paige Wiese 26-00.00.  

Discus — 9. Jaina Crist 79-11; 11. Malisha Robert 74-05; 12. Brianna Harwick 72-05. 

West Delaware Girls Early Bird 2021

(At Manchester April 1) 

Team Scores — 1. Independence 72; 2. Central Elkader 69; 3. Maquoketa 67; 4. Lisbon 64; 5. Kee, Lansing 52; 6. West Delaware 51; 7. Starmont 50; 8. Oelwein 46; 9. Beckman 40; 10. Maquoketa Valley 30; 11. Clayton Ridge 24; 12. Easton Valley 21

100 — 1. Adeline Bowman (Maquoketa) 13.44; 9. Maria Kilburg (Easton Valley) 14.61; 15. Lexie Tebbe (EV) 15.04; 26. Larissa Fultner (Maq) 15.85; 27. Naverah Smith (EV) 15.87; 28. Emma Bormann (EV) 15.96; 35. Krista Machael (Maq) 16.33; 42. Lizzy Sheets (Maq) 16.91.

200 — 11. Jordan Armbruster (Maq) 30.23; 13. Lexie Tebbe (EV) 30.91; 14. Alexa Huffman (Maq) 31.28; 18. Addison Messerich (EV) 32.54; 19. Marlie Lemke (Maq) 32.61; 26. Kelsey Leopold (Maq) 33.42; 35. Naverah Smith (EV) 36.01. 

400 — 2. Reece Kulhman (Maq) 1:03.11; 18 Abby Taliaferro (Maq) 1:18.75; 20. Faith Gerardy (Maq) 1:20.36; 21. Avrey Blount (Maq) 1:20.72.

800 — 8. Reese Kuhlman (Maq) 2:58.31; 12. Jaysie Wood (EV) 3:08.60; 15. Avah Johnson (EV) 3:18.48; 19. Emma Haan (Maq) 3:30.22; 21. Krista Machael (Maq) 3:54.92.

1500 — 13. Ali Simmons (Maq) 6:46.33.

3000 — 6. Olivia McDermott (Maq) 13:20.03.

100 Hurdles — 10. Jordan Armbruster (Maq) 19.63; 11. Aleah Johnson (EV) 19.64; 22. Ali Simmons (Maq) 22.04; 23. Rylie Zeimet (EV) 22.36; 24. Allison Bean (Maq) 23.08; 27. Larissa Fultner (Maq) 26.16.

400 Hurdles — 1. Adeline Bowman (Maq) 1:12.75; 8. Lindsey Reuter 1:21.95.

4x100 Relay — 3. Easton Valley 56.22 (Renee Hartung, Paige Thines, Maddi Klemme, Maria Kilburg); 13. Easton Valley 1:00.43 (Iris Martinez, Emma Bormann, Keeya Kunde, Libby Bierman); 18. Maquoketa 1:03.93 (Paige Wiese, Faith Gerardy, Marlie Lemke, Mya Pearson).

4x200 — 2. Maquoketa 1:57.38 (Adeline Bowman, Hope Meyer, Kacy Williams, Reese Kuhlman); 6. Easton Valley 2:08.67 (Maisy Johnson, Libby Bierman, Meritt Rathje, Iris Martinez); 15. Maquoketa 2:17.98 (Faith Gerardy, Mya Pearson, Malia Sims, Marlie Lempke).

4x400 — 9. Maquoketa 4:50.60 (Grace Wing, Allison Bean, Aleza Huffman, Clare Hackman); 13. Maquoketa 5:27.57 (Avery Blount, Emma Haan, Krista Machael, Faith Gerardy).

4x800 — 3. Maquoketa 12:14.55 (Allison Bean, Grace Wing, Ali Simmons, Clare Hackman).

800-Sprint Medley Relay — 2. Maquoketa 2:01.83 (Kacy Williams, Hope Meyer, Adeline Bowman, Reese Kuhlman); 13. Easton Valley 2:17.94 (Maisy Johnson, Meritt Rathje, Libby Bierman, Jaysie Wood); 15. Maquoketa 2:23.26 (Lizzy Sheets, Mya Pearson, Erin Otten, Krista Machael).

1600-Distance Medley Relay— 5. Easton Valley 4:54.24 (Maisy Johnson, Iris Martinez, Maddi Klemme, Lindsey Reuter); 7. Maquoketa 5:07.60 (Jordan Armbruster, Erin Otten, Grace Wing, Clare Hackman); 12. Easton Valley 5:47.24 (Rylie Zeimet, Molly Matthiesen, Aleah Johnson, Avah Johnson).

400M Shuttle Hurdle Relay — 3. Maquoketa 1:19.40 (Kacy Williams, Jordan Armbruster, Hope Meyer, Aleza Huffman); 5. Easton Valley 1:23.13 (Keeya Kunde, Rylie Zeimet, Molly Matthiesen, Aleah Johnson)

High Jump — 2. Maddi Klemme (EV) 4-10.00; 5. Alexa Huffman (Maq) 4-06.00; 

Long Jump — 5. Malia Sims (Maq) 14-02.75; 6. Renee Hartung (EV) 14-02.75; 19. Hope Meyer (Maq) 13-00.25; 26. Marlie Lempke (EV) 11-10.50; 28. Erin Otten (Maq) 11-00.50. 

Shot Put — 3. Malisha Roberts 31-07.00; 15. Charly Holdgrafer (EV) 28-04.00; 17. Jaina Crist (Maq) 27-07.00; 18. Meghan Klemme (EV) 27-01.00; 19. Paige Wiese (Maq) 26-10.00; 27. Brianna Harwick (Maq) 25-03.00; 29. Rissa Yaddof (EV) 22-11.00; 33. Jerzie Petersen (EV) 18-11.00.

Discus — 9. Samantha Petersen (EV) 76-11; 11. Malisha Roberts (Maq) 74-06; 12. Rissa Yaddof (EV) 73-11; 13. Jaina Crist (Maq) 72-01; 18. Brianna Harwick (Maq) 66-04; 26. Liviah Johnson (EV) 58-06; 27. Whitney Cassaday (EV) 56-02; 29. Madison Sohn (Maq) 54-10.

• Boys

Tipton Early Bird Coed 

Team Scores — 1. Tipton 84; 2. Camanche 71; 3. Central DeWitt 69; 4. Beckman 58; 5. Solon 56; 6. Cascade-WD 52; North Cedar 46; 8. Mt Vernon 39; 9. Clear Creek-Amana 27; 10. Maquoketa 25; 10. Easton Valley 25; 12. West Branch 20; 13. Iowa City Regina 10. 

100 — 3. Caiden Atienza (Maquoketa) 11.44; 13. Jayden Koos (Maq) 12.39; 17. Riley Christiansen (Maq) 12.61; 28. Connor Lee (Easton Valley) 13.24; 30. Kael Johnson (Easton Valley) 13.32; 31. Austin Weber (EV) 13.33; 

200 — 3. Caiden Atienza (Maq) 23.72; 5. Aidan Gruver (EV) 24.93; 6. Evan Christof (EV) 25.26; 8. Keelan Hoover (Maq) 25.42; 31. Darren Balfe (Maq) 29.17.

400 — 5. Aidan Gruver (EV) 57.10; 7. Tye Hardin (Maq) 1:00.09; 14. Austin Franzen (EV) 1:02.34; 15. Steven Crist (Maq) 1:02.73; 19. Cole Venema (EV) 1:04.89; 29. Brady Hahn  

800 — 13. Cole Venema (EV) 2:29.29; 24. Jace Armbruster (Maq) 3:05.25

1600 — 21. Ivan Martin (Maq) 5:52.64; 24. Breckin Downey (Maq) 6:30.00; 27. John Portz (EV) 7:08.94.

3200 — None.

110 Hurdles — 10. Luke Reuter (EV) 20.84;

400 Hurdles — 8. Austin Franzen (EV) 1:08.33; 10. Alex Miller (EV) 1:08.76

4x100 Relay — 7. Easton Valley 47.55 (Porter Fuegen, Carson Fuegen, Parker Olson, Conor Gruver). 8. Maquoketa 47.60 (Isaac Koppang, Caiden Atienza, Keelan Hoover, Carter Meyer).

4x200 — 5. Easton Valley 1:40.26 (Porter Fuegen, Carson Fuegen, Conor Gruver, Evan Christof); 15. Maquoketa 1:48.65 (Jayden Koos, Riley Christiansen, Collin Grau, Darren Balfe); 20. Easton Valley 1:52.74 (Alex Miller, Austin Weber, Connor Lee, Kael Johnson); 22. Maquoketa 1:55.00 (Dalton Davis, Steven Crist, Ian Balliu, Crion Kuan).

4x400 — 12. Easton Valley 4:07.01 (Aidan Gruver, Evan Christof, Cole Venema, Austin Franzen).

4x800 — None

800- Sprint Medley — 4. Maquoketa 1:46.94 (Jayden Koos, Carter Meyer, Isaac Koppang, Tye Hardin); 5. Easton Valley 1:47.00 (Porter Fuegen, Parker Olson, Carson Fuegen, Aidan Gruver).

Distance Medley — 6. Maquoketa 4:23.07 (Riley Christiansen, Carter Meyer, Keelan Hoover, Ivan Martin);

440M Shuttle Hurdle Relay — 1. Easton Valley 1:10.48 (Porter Fuegen, Parker Olson, Carson Fuegen, Alex Miller)

High Jump — 3. Conor Gruver 5-06.00; 6. Tye Hardin (Maq) 5-06.00

Long Jump — 4. Keelan Hoover (Maq) 19-00.25; 9. Riley Christiansen (Maq) 18-03.00; 31. Evan Christof (EV) 14-02.75

Shot Put — 13. Wyatt Schwenker (Maq) 37-07.00; 14. Teddy Koch (Maq) 37-06.00; 22. Brady Pauls (Maq) 34-05.50; 35. Joey Portz (EV) 29-04.25; 38. John Portz (EV) 22-02.00. 

Discus — 4. Teddy Koch (Maq) 127-05; 7. Colin Grau (Maq) 115-08; 14. Luke Reuter 101-09; 15. Wyatt Schwenker (Maq) 101-03; 32. Alex Miller (EV) 74-07; 35. Joey Portz (EV) 66-06; 37. John Portz (EV) 65-00. 

Cascade Co-Ed

(At Cascade April 1)

Team Scores — 1. Unavailable at press time.

100 — 4. Kolton Murphy (Easton Valley) 11.70; 7. Evan Christof 12.51. 12. Austin Weber 13.45; 15. Kael Johnson 14.10.

200 — 2. Hudson Felkey 24.99; 6. Evan Christof 25.4; 8. Conor Gruver 26.44 15. Kael Johnson 28.58. 

400 — 9. Connor Lee 1:01.84; 15. Austin Weber 1:08.77.

800 — 2. Aidan Gruver 2:15.09. 

1600 — None.

3200 — None.

110 Hurdles — 5. Alex Miller 20.21; 6. Luke Reuter 21.13

400 Hurdles — 5. Alex Miller 1:06.50; 6. Austin Franzen 1:09.24.

4x100 Relay — None

4x200 — 1. Easton Valley 1:37.09 (Porter Fuegen, Hudson Felkey, Carson Fuegen, Kolton Murphy).

4x400 — None.

4x800 — None.

Sprint Medley — 3. Easton Valley 1:42.35 (Porter Fuegen, Carson Fuegen, Hudson Felkey, Aidan Gruver).

Distance Medley — 2. Easton Valley 4:05.73 (Conor Gruver, Austin Franzen, Evan Christof, Aidan Gruver).

440M Shuttle Hurdle Relay — 1. Easton Valley 1:10.01 (Porter Fuegen, Parker Olson, Carson Fuegen, Kolton Murphy).

High Jump — 4. Conor Gruver 5-04.00.

Long Jump — 2. Evan Christof 17-10.00.

Shot Put — 13. Joey Portz 28-10.00; 18. Kael Johnson 25-09.00; 21. John Portz 23-02.00.

Discus — 14. Alex Miller 85-09.00; 15. Luke Reuter 83-10.00; 19. Joey Portz 70-06.00.

 

Soccer

• Boys

Clinton 2

Maquoketa 0

(At Clinton April 1)

Goals — None

Assists — None

Saves — Stats not available at press time